Masaža kao oblik liječenja spominje se još u 3 st.pr. Kr. Rane medicinske literature raznih naroda spominju upotrebu masaže kao način ublažavanja boli, liječenja i uljepšavanja.
Obzirom da je čovjeku instiktivna reakcija liječiti odnosno oporaviti oštećeno područje tijela dodirom i gnječenjem, logično je da masaža kao tehnika liječenja i uljepšavanja ne prestaje biti popularna na svim kontinentima, od rane povijesti do suvremenog doba.
Ljepota i svježina kože imperativ su današnjeg doba te su jedan od razloga sve većeg interesa za masažama lica. Tome je pridonijela i velika popularnost azijskih beauty rutina. Pogledom na lica i kožu azijatkinja, teško ćemo i približno pogoditi njihov broj godina te ćemo u većini slučajeva ostati zadivljeni. Osim što genetika, prehrana i anatomija kostiju lica igraju veliku ulogu u toj ljepoti, neosporno je da joj i svakodnevni ritual masaže lica doprinosi. Redovitom masažom lica usporava se starenje kože i ona će djelovati poput nježnog, prirodnog liftinga.
Potaknuti će cirkulaciju, poboljšati tonus mišića lica, omogućiti će bolji dotok kisika u stanice, spriječiti će nakupljanje tekućine, poboljšati će izmjenu tvari te će kožu učiniti blistavijom. Kao i svaka masaža, vrlo blagotvorno djeluje na otklanjanje stresa i napetosti koji nam se ponajprije ocrtavaju na licu i ne doprinose lijepom izgledu.
Većina masažnih tehnika se izvodi uporabom ulja ili krema. U ljekarnama i specijaliziranim trgovinama su dostupne mnoge vrste ulja za različite vrste i potrebe kože. Najpopularnija su ulje badema za svaki tip kože, avokada za suhu i zrelu kožu, lješnjak za masnu kožu. Odabire se ono koje odgovara trenutnim potrebama kože koja se tretira. Kvaliteta ulja i kreme igra važnu ulogu jer je njihova zadaća nahraniti i oporaviti klijentovu kožu.
Kozmetički saloni u svojoj ponudi često imaju različite vrste masaža lica. Najpopularnija je klasična ručna masaža lica koja će djelovati na ubrzanje cirkulacije, na mišićni sustav, poboljšati će dotok kisika i hranjivih tvari u stanice te će ubrzati odvodnju štetnih tvari iz stanica. Prilikom izvođenja masaže, primjenjuju se ulja ili masažne kreme prilagođene individualnim potrebama kože klijenta. Blagim, vrlo ugodnim i povezanim pokretima opuštaju se mišići lica, smanjuje se eventualna glavobolja i pridonosi se cjelokupnoj relaksaciji klijenta.
VEZIVNO TKIVNA MASAŽA LICA
Kod vezivno tkivne masaže lica, terapeut će dugim, čvrstim i sporijim pokretima tretirati kožu i vezivno tkivo. Na taj način će se osnažiti i revitalizirati kožu lica, vratiti mobilnost dermisa i hipodermisa te će se pozitivno djelovati na stvaranje kolagena. Prilikom izvođenja ove tehnike, ne upotrebljavaju se ulja i kreme.Masaža je iznimno opuštajuća i djelotvorna kod bolnih stanja poput glavobolje.
CUPPING TERAPIJA
Cupping terapija se naziva i prirodni face lifting. Pomoću silikonskih čašica, različitih veličina, a posebno namjenjenih za primjenu na licu, postiže se se vakum efekt kojim se potiče cirkulacija, aktiviraju se mišići, drenira se višak tekućine i blagotvorno djeluje na elastin i kolagen. Cupping masaža je vrlo efikasna i u kratkom roku ublažava bore, ugodna je, u potpunosti bezbolna i ne ostavlja nikakve tragove primjene silikonskih čašica.
DIGITOPRESURA
Digitopresura ili akupresura je oblik terapije ili oblik masaže. Za razliku od akupunkture gdje se koristi igla, ovdje se koriste vrhovi prstiju u svrhu regulatornog podražaja na refleksnim zonama ili točkama. Primjenom digitopresure poboljšava se elastičnost kože i napetost mišića te vezivnog tkiva.
MASAŽA VULKANSKIM KAMENJEM
Masaža vulkanskim kamenjem je vrlo ugodna tehnika, osobito u zimskim danima. Topli bazaltno vulkanski kamen se grije u vodi u posebnom grijaču te pomaže u opuštanju mišića, umiruje živčani sustav, stimulira krvotok, podupire se limfni sustav te se na kraju postiže duboka opuštenost.
SAMOMASAŽA
Osim profesionalne masaže, ljepoti svojeg lica ćete uvelike doprinijeti i samomasažom. Uključite ju u svoju jutarnju ili večernju rutinu kao dio njege i brige o sebi. Uzeti će svega nekoliko minuta, a rezultati će biti vidljivi vrlo brzo ukoliko ju izvodite redovito. Vrlo je važno paziti na higijenu ruku i kože te ju ne izvoditi ukoliko imate povišenu temperaturu, osip, infekciju ili otvorenu ranu.
- Nakon što ste temeljito očistili lice, započnite vlastiti ritual masaže. Kako biste se opustili, masažu započnite kružnim pokretima provlačeći obje ruke kroz kosu masirajući tjeme.
- Na još vlažnu kožu, nanesite količinu ulja ili kreme koja će omogućiti ugodno klizanje prstiju po koži. Lice se masira dugim i nježnim pokretima uvijek imajući na umu da se odupirete sili gravitacije.
- Čelo masirajte na način da ga prvo zamislite da je podjeljeno na lijevu i desnu stranu. Započnite stavljajući četiri prsta lijeve ruke horizontalno na sredinu čela lagano pridržavajući kožu lijeve strane čela , dok desnom rukom nježno radite pokret prema desnoj, vanjskoj strani čela. Zamjenite ruke i tretirajte drugu stranu čela. Ponovite devet puta i budite sigurni da ste tretirali cijelu površinu.
- Okoloočno područje masirajte na način da prstenjakom, laganim pritiskom i dugim pokretima radite krugove oko cijelog područja koje se proteže iznad obrva, spušta se uz vanjski kut oka i prolazi ispod granice podočnjaka. Napravite devet krugova istovremeno oko svakog oka.
- Kako bi se poboljšao izgled kože na obrazima, ispruženim prstima ruke, ravnim i dugačkim potezom prelazite od sredine brade prema uhu. Nakon što ponovite devet puta, identičan pokret ponovite od nosa prema sljepoočnicama.
- Istodobno radite s obje ruke tako da lijeva ruka tretira lijevu stranu lica, a desna ruka tretira desnu stranu.
- Ove jednostavne pokrete uključite i kao način nanošenja kreme na lice te će se na taj način lice relaksirati i neupitno ćete pridonijeti svojoj ljepoti.
Ana Topić Popivoda, beauty ekspertica
22.01.2020.
Izvor: Večernji list/Ordinacija 22.01.2020.
Foto: Iva Juroš Carruthers, www. izaobjektiva.hr